Feriye Palace istanbul boğaz manzarasında düğün ve bekarlığa veda partisi organizasyonları

Boğazda Restoran

Restoran kelime anlamı ile bakıldığında yemek yenilen yer anlamına gelmektedir. Ancak öyle bir hikâyesi var ki günümüzde çoğu insanın bilmediği bir anlam taşımaktadır. Şöyle ki 18.yy da Paris te doktorlar kendilerine gelen hastaların çoğunluğunun mide rahatsızlığı ve kötü beslenmeden kaynaklı şikâyetlerle başvurduğunu görmeye başlamaktaydı. Sindirim bozukluğu ve ciğer zayıflığı gibi tanılar konulmaya başlamıştı. Hastalar doktorların verdiği katı diyetlere uymak zorunda kalıyorlardı. Günde iki öğün yiyemez hale gelmişler, bitkin bir duruma düşmüşlerdi.

Bundan dolayı bazı yemek yenilen yerleri işleten iş yeri sahipleri bir yeniliğe gitmeye karar verdiler. Restaurant adı altında değişik formüllerle hazırlanmış 'çok besleyici, onarıcı, sağaltıcı' olduğunu söyledikleri et sularını satışa sundular. Bu et suları etlerin saatlerce kaynatılarak sadece öz suları kalıncaya kadar devam eden bir işlem uyguluyorlardı. Midesi rahatsız olan insanlar kolayca sindirebilmesini sağlayan bu et suları sağlıklarını da yerine getirmek amaçla satılmaktaydı. İş yeri sahipleri dükkânlarının önüne "ciğeri zayıf, bitkin düşmüş hastalar kendilerini sıhhate kavuşturacak restoran lar bizde bulur" yazıyorlardı.

Parisliler bu et suları ile şifayı buldular mı bilinmez ama yeni bir akımın başlangıcı olmayı başarmışlardı. Restorancıları lokanta ve tabldotculardan ayıran özellikte bir menülerinin olmasıydı. Yani yemeden önce ne kadar ödeyeceğini bilip rahat bir şekilde yemek yemenin tadını çıkaran bir toplum haline geldiler. Yemeği yalnız yiyebilme veya baş başa birileri ile yemek yiyebilme gibi olanakları da sağlamış oldular. Zira lokanta, han ve tabldotçularda yemekler hep belirli saatlerde çıkar, seçme şansınız olmaz, nasıl yapıldığı muamma olur ve herkesle beraber oturup aynı masada yerdiniz. Başka bir bilgide restoran kelimesi restore etmek, yenilemek anlamından gelir ve insanlar yemek yiyerek kendilerini yeniler gibi bir yaklaşımdan oluşturulmuştur.

Günümüzde iyi bir yemek yemek aslında iyi mekânlar seçimiyle gerçekleşmektedir. Çünkü kaliteli yiyeceklerin ve sağlıklı besinlerin bulunduğu mekânlar oldukça az olması, seçim yapma gereksinimi duyurmaktadır. Güzel bir yemek yemek ve hayatın yoruculuğundan uzaklaşmak istediğimizde iyi bir mekan aramakta değil miyiz.? Eğer sizde iyi bir restoran arıyor ve biraz dünyadan uzaklaşmak istiyorsanız Feriye Palace’sı bir araştırın deriz. Boğazın derin ve insanı sakinleştirici havasıyla, tarihi bir sessizliği birleştirmiş olan Feriye Palace müşterilerine unutulmayacak bir gece ve lezzeti damaklarda yer edecek bir yemek sunmaktadır. Hızlı ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla hem evinizin rahatlığı hem de lüks bir arada sunulmaktadır.

Boğazda restoran mı arıyorsunuz? Dünyanın en lezzetli yemeklerini sunan ve sizi bu lezzetin yanı sıra özel hissettirmeyi de başaran bir mekân Feriye Palace... İsterseniz ailenizle, isterseniz iş yemeği tadında, isterseniz de özel bir gün geçirmek için kesinlikle tercihleriniz arasında yer alacaktır. Boğazda restoran kalitesini yaşamak ve isteyeceğiniz her tada sorunsuz ulaşmak için bize bir tık ile ulaşıp bilgi alabilirsiniz.